Skaitiniai

TRAUMOS VIRTUVĖJE | KAIP JŲ IŠVENGTI?

Turbūt daugelis pamenate, kai tėvai vaikystėje sakydavo: „Neimk – įsipjausi!“, „Neliesk – karšta!“, „Nelakstyk – paslysi!“ ir dar daug visokių perspėjimų, saugančių nuo skausmo. Ir ne veltui, nes didelė dalis traumų įvyksta būtent namuose. Europos Sąjungos šalyse gyventojai per metus patiria apie 20 mln. traumų, kurios įvyksta artimoje gyvenamojoje aplinkoje ir laisvalaikio metu.

Daug kur minima, jog buitinės nelaimės nutinka dėl nesaugios elektros instaliacijos, sukeliančios gaisrus, kritimų, susidūrimų su dūžtančiais daiktais ar net nusideginimų ir neteisingo prietaisų naudojimo. Atskiras dėmesys yra skiriamas vonios kambariui ir virtuvei, šios erdvės vertinamos kaip vienos pavojingiausių. Jose dažniausiai pasitaiko šios traumos: nudegimai, įsipjovimai, paslydimai, nukritimai ir pan. Turbūt ir patys savo kailiu esate ne vieną jų patyrę. Tai nieko nenustebins, nes net geriausi šefai, atrodo, tobulai dirbantys ir nestokojantys patirties, neapsieina be nelaimingų atsitikimų, todėl mes, savo namų restoranų savininkai, turėtume dar daugiau dėmesio skirti savo saugumui.

Taigi, žemiau pateikiame traumų prevencijos būdus, kurie privers permąstyti įpročius ir įvertinti savo gebėjimą saugoti sveikatą, o kartais net gyvybę.

ĮSIPJOVIMŲ PREVENCIJA

  • Pasirūpinkite, jog turimi peiliai namuose būtų aštrūs. Skamba kontraversiškai, tiesa? Tačiau aštrūs ašmenys leidžia ne tik lengviau ir tiksliau pjaustyti, bet ir mažiau rankos jėgos naudoti. Tai reiškia, kad bus mažėsnė tikimybė, jog peilis nuslys nuo pjaustymo paviršiaus ir sužeis pirštus. 
  • Svarbu pjaustyti ant stabilaus paviršiaus. Taip, pavyzdžiui, pomidoras nenuslys nuo lentelės. Tekę matyti, kaip iš noro nepraleisti per televizorių rodomos mėgstamos laidos, pjaustymo lentelė atsinešama į svetainę ir salotų ingredientai pjaustomi lentelę pasidėjus tiesiog ant kelių. Prisiminkite, dėl smalsumo kalakutas pateko į puodą! 
  • Jei jau kalbame apie darbą su peiliu, privaloma paminėti ir pjaustymo techniką. Visi apie ją girdėję, bet ne daug kas pritaikę praktiškai, tad kviečiame pažiūrėti vaizdo įrašą, kaip taisyklingai pjaustyti (jį rasite straipsnio pabaigoje). Tai tikrai padės sumažinti įsipjovimų skaičių!
  • Laikykite peilius tik jiems skirtoje vietoje. Tuomet jų negalės paimti vaikai. Dažnai mėgstame nešvarius indus ir įrankus sudėti į kriauklę, kol ateis noras juos išplauti. Bet būkite budrūs, nes vėliau bandydami susitvarkyti, galite visai netyčia įsipjauti.
  • Naudojant elektrinius maisto smulkintuvus ir kitus prietaisus, laikykite pirštus kuo atokiau nuo ašmenų. Juk kartais norisi įkišti pirštą į gautą masę ir paragauti, ar tinkamas skonis. Bet būkite kantrūs, išjunkite prietaisą ir tada skanaukite.
  • Nelaikykite dūžtančių daigtų šalia krašto, kad nebūtų lengva užkabinti praeinant ir numesti ant grindų. Taip pat, būsite tikri, kad vaikai nepasieks ir nesusižalos.

NUDEGIMŲ IR GAISRŲ PREVENCIJA

  • Išiminėkite karštus indus iš orkaitės tik su sausa pirštine. Tas pats galioja ir rankšluostėliu prilaikant įkaitusias puodo ar keptuvės rankenas. Kodėl turi būti sausa? Dėl to nes pro drėgną audinį greičiau prasiskverbia karštis, todėl gali labai greitai ir netikėtai nudeginti odą. 
  • Nusukite rankenas nuo viryklės priekio, kad eidami rūbais neužkabintumėte ir neapsipiltumėte itin karštu puodo ar keptuvės turiniu. Taip sukelsite ne tik skausmą, bet ir dar didensį alkio pojūtį.
  • Būkite itin atidūs su riebalais. Jie pasiekia aukštesnę temperatūrą nei vanduo, todėl ir nudegimai gali būti sunkesni. Iki reikiamos temperatūros kaitinkite jį pamažu ir atsargiai dėkite maistą kepimui.
  • Saugokitės garų, jie taip pat gali nudeginti. Kai nuiminėjate dangtį, jį paverskite taip, kad garai būtų nukreipti nuo jūsų. 
  • Išvengti liepsnų padės nuolatinis buvimas virtuvėje, kol kepa maistas keptuvėje, neišeikite nei vienai minutei pažiūrėti televizoriaus. O jei būtinai reikia atsitraukti nuo viryklės, nukelkite keptuvę. Nepamirškite naudoti laikmatį, jis ne tik parodo, ar maistas paruoštas, bet ir primins, jog jis išvis yra gaminamas.
  • Prie orkaitės ir viryklės nelaikykite degių medžiagų, tokių kaip rankšluostis, medinės mentelės ar užuolaidos. Jie greitai gali įsiliepsnoti ir sukelti daug nemalonumų.  

AKIŲ SUŽALOJIMO PREVENCIJA

  • Dažnai plaukite rankas ir peilį. Turbūt ne kartą pjaustant svogūną akys ėmė ašaroti. To išvengti padeda peilio plovimas. Pavyzdžiui, supjaustėte pusę svogūno – perliekite peilį vandeniu. Rankas svarbu plauti ne tik dėl bakterijų, bet ir dėl to, kad nesugalvotumėte pasitrinti akių ką tik susmulkinus čili pipirus. Tai ne tik sukelia momentinį sudirgimą, bet gali pažeisti regėjimui svarbius audinius. 

PASLYDIMŲ IR NUKRITIMŲ PREVENCIJA

  • Nusausinkite stalviršius. Taip laikomi daiktai ar maisto produktai turės mažesnę tikimybę nuslysti ir išterlioti grindis. Jei jau jas aplaistėte, nedelsiant išvalykite! Jei jūs žinosite, kur bala, tai nereiškia, kad praeinantis žmogus žinos ir netyčia nepaslys. O dar būna taip, jog „išvalysiu vėliau“ tampa „ups, pamiršau“ ir patys įsitaisome mėlynę. 
  • Jei reikia indą paimti nuo aukštos lentynos, tai būkite malonūs ir tą darykite pasilypėdami ant kedės, o ne ant palangės ar stalviršio, nukrauto indais ar įrankiais. Juk gali būti, kad užkliūsite ir nukrisite arba ką nors sudaužysite.

Būsime atviri, mums taip pat reikėjo šių priminimų apie saugų elgesį virtuvėje, nes vis įsipjauname ar nusideginame, nors kol kas tai tik smulkūs odos pažeidimai, liaudies priskiriami „iki vestuvių sugis“ kategorijai. Stenkitės visur palaikyti tvarką, ypač viršutinėse spintelėse, jog jas atidarius krentantis daiktas nepapuoštų kaktos guzu. Jei trūksta tam įkvėpimo, skaitykite mūsų ankstesnį straipsnį apie tvarkymąsi. Ir prisiminkite, kad esame žmonės ir savo galimybių nereikėtų pervertinti, todėl nesistekite vienu metu aprėpti kelių darbų, geriau į pagalbą pasikvieskite vaikus ar partnerį. Taip ne tik sumažinsite traumų tikimybę, bet kartu stalą nukrausite skaniu bei meilės prisotintu maistu!

O dabar, lauktas vaizdo įrašas, vieniems priminenantis, o kitus mokantis, kaip taisyklingai naudotis peiliu:

https://www.youtube.com/watch?v=aoqVGdmVlKk

Dar norime padėkoti už tai, kad skaitote – ačiū! Savo linksmomis ar skausmingomis patirtimis kviečiame pasidalinti mūsų facebook ir instagram paskyrose! O galbūt dar papildysite sąrašą, kaip saugiai elgtis virtuvėje?