Per pasaulį su Šakute!,  Receptai,  Sriubos

KVEBEKO STILIAUS ŽIRNIŲ SRIUBA | KANADA

Užbaigti Šakutės maisto kelionę Šiaurės Amerikoje pasirinkome ne bet kur, o Kanadoje. Tai nebuvo pats lengviausias apsisprendimas, nes čia nėra labai ryškus kulinarinis paveldas. Kadandoje vyrauja europietiška virtuvė, nes 1534 – 1763 m.  buvo Prancūzijos kolonija, o iki šiol ryšiais susaistyta su Didžiaja Britanija. Dėl šios priežasties buvo sunku surasti išskirtinį patiekalą, kuris skirtųsi nuo mūsų kraštų.

Ne paslaptis, kad didelėje Kanados dalyje vyrauja atšiaurus klimatas, todėl dažniau sutinkami „šildantys“ patiekalai. Viena iš tokių vietovių – Kvebeko provincija, kur iki šiol valsybinė kalba prancūzų. Ten ko gero kiekvienas atsakytų, kad geltonųjų žirnių sriuba yra ne tik Kvebeko, bet ir visos kanados tradicinis patiekalas, tirštas, maistingas, šildantis ir svarbiausia, iš paprastų ingredientų.

Interneto klodai apie geltonųjų žirnių sriubą: manoma, kad ji gimė prancuzų laivuose, plaukiojant per Atlanto vandenyną. Nenuostabu, kad buvo gabenami lėtai gendantys produktai, pvz., sūdyta mėsa, ryžiai, sūris, ankštinės kultūros ir daržovės. Iš laive esančių produktų ir buvo ruošiamas maistas, o sušilti geriausiai padėdavo sultinys, verdamas iš turimos mėsos ir papildytas daržovėmis bei sauja žirnių.

Ši sriuba tradiciškai yra verdama su karka apie 2 val., o kartu patiekiama bandelė ar duona. Kanadoje ji dažnai valgoma kaip užkandis prieš pagrindinį patiekalą. Mes virimo laiką sutrumpinome, nes ruošėme be karkos ir išmirkinome žirnius, kas originaliame recepte nenurodyta, nes jie per 2 val. puikiausiai išverda. Dėl karkos atsisakymo, sriuba pritaikoma ir veganišką mitybą pasirinkusiems žmonėms, o norintiems mėsos skonio, atskirai galima pakepinti šoninės. Beje, sriuba tinkama ir netoleruojantiems gliuteno!

Pats metas keliauti prie recepto!

Keturiom porcijom reikės:

  • 1,5 stiklinės geltonųjų žirnių
  • Didesnės morkos
  • 3 – 4 saliero lapkočių
  • Vidutinio dydžio svogūno
  • Šoninės (pasirinktinai)
  • 1,5 l daržvių sultinio (tinka gautas iš kubelių)
  • Kelių lauro lapų
  • Šaukštelio džiovinto čiobrelio
  • Aliejaus kepimui
  • Druskos
  • Pipirų

Eiga:

  1. Išmirkiname žirnius. Užpilam vandeniu vakare, prieš einant miegoti ar bent kelias valandas prieš gaminimą.
  2. Susmulkiname svogūną ir saliero lapkočius, kubeliais supjaustome morkas. Į įkaitusį puodą įpilame šlakelį aliejaus ir viską pakepame, kol truputį suminkštėja.
  3. Nupilame nuo žirnių vandenį ir suberiame į puodą. Įdedame lauro lapus, čiobrelius ir truputį pipirų. Dažnai maišydami pakepame apie 2 min., kol pasklinda čiobrelių kvapas.
  4. Supilame daržovių sultinį. Palaukiame, kol užverda, tada sumažiname kaitrą, uždengiame puodą ir verdame. Tai turėtų trukti apie valandą, leidžiame žirniams pervirti, kad sriuba taptų tirštesnė. 
  5. Kol sriuba puode ramiai kunkuliuoja, pasmulkiname šoninę ir pakepame. 
  6. Prieš baigiant sriubai virti, paragaujame, ar nestinga druskos. Jei valgysite su šonine, nepamirškite, kad ji irgi sūri, todėl nepersistenkite!

Štai ir viskas, labia paprasta, tačiau širdį glostanti sriuba. Įpilame į dubenėlį, užberiame šoninės ir papuošiame šviežiomis čiobrelio šakelėmis. Sriuba labai tiko ir šiomis atvėsusiomis vasaros dienomis, todėl dar lengviau įsivaizduoti, kokį džiaugsmą kels rudenį! Tada gal net karka keliaus į puodą…