Per pasaulį su Šakute!,  Receptai,  Saldieji patiekalai

PYRAGAIČIAI SU ABRIKOSAIS „EMPANADA“ | P. AMERIKA

Nenustebsime, jei daug kas jau esate girdėję apie empanadas. Jos plačiai paplitusios ne tik po Lotynų Ameriką, bet ir pietines Europos ir Azijos šalis. Vytaras Radzevičius laidoje „Pasaulio puodai“ spėjo apie jas visko papasakoti ir, žinoma, išragauti, todėl susigundėme ir mes. Bet jei dar nieko negirdėjote apie šį skanėstą, tai dabar tam pats tinkamiausias laikas susipažinti!

Pavadinimas „empanada“ yra kilęs iš portugalų ir ispanų kalbų veiksmažodžio „empanar“, kurio reikšmė – įvynioti, užkloti. Žodžio kilmė nusako ir pyragaičio atsiradimo vietą, yra manoma, kad empanadų evoliucija prasidėjo šiauriniame Ispanijos regione Galisijoje, kur buvo ruošiamas didelis pyragas, užpildytas mėsa ir supjaustomas gabaliukais. Tai buvo sotus darbininkų maistas. Empanados pirmą kartą paminėtos 1520 m. Katalojinos receptų knygoje, kur įvardinamos kaip katalonų, italų, prancūzų ir arabų maistu. Dėl Ispanijos kolonizacijos jos greit išplito ir kitose valstybese, pyragėliai pradėti pildyti daržovėmis, sūriais ir net vaisiais, tuo, kas regione buvo lengviausiai randama.

Kaip empanadas kepti? Yra du pasirinkimai, galima tą daryti aliejuje ar orkaitėje, nors užsienyje dažniau rasite keptą būtent aliejuje. Empanados įvardinamos kaip gatvės maistas ir valgomas kaip užkandis. Ar galima atsisakyti užkandžio, kuriam paskirta nacionalinė diena? Ji minima balandžio 8 dieną ir nors šiais metais „šventę“ praleidome, Šakutė kviečia empanadas pasigaminti ir užbaigti keliones po Pietų Ameriką.

Tešlai reikės:

 • 2 stikllinių miltų
 • Žiuspnio druskos
 • Du šaukštai cukraus
 • Du kiaušinių tryniai (baltymus palikite empanadų patepimui)
 • Trys šaukštai ištirpinto sviesto
 • Keturi šaukštai vandens

Įdarui reikės:

 • Keturių didesnių abrikosų
 • Trijų šaukštų cukraus

P.S. jeigu turite namuose visko tešlai, bet stinga abrikosų, tai įdarui galite naudoti bet kokį mėgiamą džemą!

Eiga:

 1. Ištirpiname sviestą karšto vandens vonelėje. 
 2. Į dubenį įsijojame miltus, viduryje padarime duobutę, dedame kiaušinių trynius, cukrų, druską, įpilame sviestą ir vandenį. Pamažu pradedame maišyti. Apibarstome stalviršį miltais ir baigiame minkyti tešlą. Ją dedame į švarų dubenį ir laikome 20 min. šaldytuve.
 3. Kol tešla vėsta, pasiruošiame abrikosų įdarą. Juos supjaustome kubeliais ir dedame į įkaitintą puodą. Tada užberiame cukraus ir maišydami verdame, kol abrikosai truputį suminkštės. Paragaujame, ar netrūksta saldumo. Jei norisi, įdidemame cukraus pagal poreikį.
 4. Imame tešlą ir plonai iškočiojame. Išspaudžiame apvalias formas (mes naudojome stiklinę). Kaitiname orkaitę iki 180℃. Formuojame empanadas, paimame vieną tešlos paplotėlį, per vidurį dedame abrikosų įdarą, lenkiame pusiau ir užspaudžiame kraštus. Jeigu tešla nelabai limpa, kraštus galite patepti išplaktu kiaušinio baltymu. Taip pat, stenkitės nedėti skysčio, tik pačius abrikosus (šakutė puikiai tam pasitarnauja), nes gali būti sunku užspausti kraštus.
 5. Prieš kepant, pyragėlius patepame kiaušinio baltymu, taip jie įgaus blizgų paviršių. Kepame apie 15 min., kol empanados gaus gražų auksinį atspalvį.
 6. Prieš pradedant valgyti, galima apibarstyti cukraus pudra.