Makaronai,  Receptai

TAGLIATELLE MAKARONAI SU GORGONZOLA SŪRIU

Ankstesniame makaronų patiekalo aprašyme pasidalinome kelete faktų apie makaronus bei įvairias jų rūšis. Taip pat minėjome, kad pas mus namuose visada rastumėte tagliatelle. Reiktų jau pripažinti, jog jie vieni mėgstamiausių, o jei dar patiekti mėlynojo sūrio padaže… pirštus galima ne tik apsilaižyti, bet ir apsikramtyti! Kad suprastumėte apie ką kalbame, būtinai turite išbandykite šį receptą!

Interneto klodai apie mėlynąjį sūrį: pasak legendos, jis „gimė“ atsitiktinai, kai berniukas valgytą duoną su avies sūriu, paliko uoloje dėl horizonte pasirodžiusios merginos. Kai grįžo po kelių mėnesių, pelėsis buvo atlikęs savo darbą, kuris dabar žinomas, kaip „Roquefort“ mėlynuoju sūris. Manoma, kad „Gorgonzola“ buvo sukurtas 879 – ais metais. Kaip ir makaronų pavadinimai, taip ir sūrių, yra kildinami iš vietovių pavadinimų, kuriuose yra gaminami.

Tikimės, kad legenda apie mėlynojo sūrio kilmę jus sužavėjo taip pat, kaip ir mus! Tad nieko nelaukiant, kviečiame sekti receptu ir pasigaminti „Gorgonzola“ padažą makaronams.

Dviems porcijoms reikės:

  • 4-5 ryšūlėlių tagliatelle makaronų
  • 100 g Gorgonzola sūrio
  • 200 g greitinėlės (mes naudojome 35% riebumo)
  • 2- jų skiltelių česnako
  • Saujelės krapų
  • Druskos bei pipirų
  • Apie 100 g vieštienos (nebūtina)
  • Apie 50 g kietojo sūrio (nebūtina)

Eiga:

  1. Plonomis juostelėmis supjaustome vištieną. Tada susmulkiname česnako skilteles.
  2. Užkaičiame puodą makaronams ir juos verdame pagal nurodytas instrukcijas. Nepamirštame pasūdyti vandens!
  3. Gerai įkaitiname keptuvę (rekomenduojame rinktis gilesnę), suberiame vištieną, pagardiname druska ir pipirais, leidžiame apkepti. Tada sumažiname kaitrą ir dar truputį apkepame kartu su įdėtu česnaku.
  4. Pasklidus česnako aromatui, supilame grietinėlę ir leidžiame jai pradėti vos pastebimai virti. Tada laužydami sudedame visą mėlynąjį sūrį ir nuolat maišome, kol ištirpsta. Tada belieka sudėti smulkintus krapus ir dar kartelį pamaišyti.
  5. Jeigu valgysite iš karto, galite išvirtus makaronus sudėti į padažą. Jeigu ne, tuomet makaronų nedėkite, nes padažas greitai susigers ir patiekalas taps sausu.
  6. Sudėję patiekalą į lėkštes dar galite jį padabinti šviežiomis krapų šakelėmis ar patarkuoti kietojo sūrio.

Nesakykit, receptas tikrai paprastas ir nėra rimtos priežasties, kodėl jo turėtumėte neišbandyti! Lauksime jūsų atsiliepimų ir… gal net nuotraukų?