Kiti,  Receptai

MAISTO PLANAVIMAS IR ŽIEDINIO KOPŪSTO BLYNELIŲ RECEPTAS

Grįžtame prie to, jog norime paskatinti maistą ruošti namuose ir jį pasiimti kartu su savimi – pusryčiams, pietums ar net vakarienei. Pakartosime naudą – taip sutaupysite laiko ir pinigų, ko dažniausiai žmonės sako, jog stinga. Patikėkite, truputį disciplinos bei savikontrolės ir abiejų dalykų net atliks. O geriausia, kad prisidėsite prie gamtos tausojimo, mažinant maisto atliekas.

Pradėkime nuo to, kad didžioji dalis sėkmės ištinka susiplanavus savo valgiaraštį. Bent jau mes darbo dienomis renkamės patiekalus, kuriuos geriausiai sugebame paruošti arba nereikalauja daug pastangų ar laiko, mokantis naujų ruošimo technikų. Tačiau jeigu viduryje savaitės sugalvosite pasigaminti garsųjį „Beef Wellington“ – tai pamirškite didžiąją laisvo laiko dalį, nes ją pavogs virtuvė. Dar dažnai „ištinka gyvenimas“ ir ilgiau nei įprastai galite užstrigti eismo kamštyje ar užsibūti darbe. Žinoma, nereikia atsisakyti tokių šedevrų, bet geriau pasilikite tai savaitgaliui, kai turėsite daugiau laisvo laiko ir pagalbininkų.

Kitas svarbus, gal net svarbiausias dalykas – maisto likučių stebėjimas ir planavimas, kaip jie bus sunaudoti. Net ne prieš vykstant į parduotuvę, bet prieš pradedant planuoti meniu, būtina pažiūrėti, ką jau turite savo namuose. Gal, pavyzdžiui, varškė bus tinkama naudojimui tik dvi ateinančias dienas. Jeigu tai žinosite, galėsite įsirašyti, pavyzdžiui, varškėčius ar lietinius blynus su varškės ir uogų įdaru, gal net pyragą? Tačiau jei nepatikrinsite ir pamiršite, kad šio produkto dar turite, vėliau teks išmesti, o tai lygu pinigų išmetimui. Produktų stebėjimas yra vienas iš prevencijos būdų maisto švaistymui.

Aptarkime dar vieną situaciją. Įsivaizduokite, suplanavote pasigaminti salotų iš žiedinio kopūsto, tačiau jo jums prireikė tik pusės, o likusi dalis nugula šaldytuvo stalčiuje. Praėjus savaitei ar net ilgesniam laiko tarpui imatės už galvos, nes kalafioras pradėjo pelyti ir nebėra tinkamas naudojimui. Vėlgi, tai reiškia viena – kelionę į šiukšlių dėžę. Kad taip netutiktų, sudarinėjant patiekalų sąrašą, turite pagalvoti, ar vienu kartu viską sunaudosite. Jeigu matote, kad viso žiedinio kopūsto jums bus per daug, reikia dar vieno patiekalo, kuriame galėtų pritapti.

Jeigu nenorite to kalafioro integruoti į kitus pateikalus, pirkite reikiamą kiekį. Ne retai jie būna perpjauti perpus, tad ir rinkitės tokį. Jau anksčiau minėjome, kad mums padeda konkretus produktų skaičiaus susirašymas. Geriausias pavyzdys turbūt su bulvėmis. Yra buvę, kad atsistoję prie jų galvojame, tai kiek jų reikia – kilogramo? Dviejų? Kangi mes esame dviese, pradėjome skaičiuoti vienetais. Jeigu virsime sriubą ir ruošim bulvių košę, prireiks 6 – 7 bulvių, priklausomai nuo jų dydžio. Gal ir skambame kaip antrokėliai, bet dėl tokio skaičiavimo visas maistas atsiduria ten, kur jam priklauso – skrandžiuose.

O dabar grįžkime prie pono kalafioro, kurio pusė buvo padėta į šaldytuvo apatinį stalčių. Tik šį kartą sukurkime laimingą pabaigą. Jis puikiai tiko salotoms, bet likutį galime panaudoti visai kitur – sriuboje, troškinyje ar kepti orkaitėje su kitomis daržovėmis. Bet šį kartą siūlome dar kitokį variantą – blynelius. Jų galite išsikepti daugiau, tada nereikės sukti galvos, ką ruošti vakarienei ir turėsite laiko atsiversti dulkėti pradėjusią knygą, įsijungti serialą ar praleisti laiką taip, kaip širdis ilgai geidė. Blynelių pliusai čia nesibaigia, juos galima patiekti su salotomis, valgyti vienus ar dėti į mėsainį vietoj jautienos.

Štai ingredientai, kurių reikės penkiolikai blynelių pagaminti:

  • Pusės žiedinio kopūsto
  • 400 g avinžirnių
  • Nedidelės raudonos paprikos
  • Balto svogūno
  • 2 skiltelių česnako
  • 2  kiaušinių
  • 4 šaukštų miltų
  • Šaukštelio maltos ciberžolės
  • Šaukštelio malto kumino
  • Druskos ir pipirų pagal skonį
  • Aliejaus kepimui
  • Natūralaus jogurto
  • Mėgiamų daržovių

Eiga:

  1. Išskirstome kopūsto žiedyną ir verdame, kol suminkštėja. Turėtų užtrukti apie 6 min. 
  2. Susmulkiname papriką, svogūną bei česnako skilteles. Į įkaitusią keptuvę įpilame šlakelį aliejaus, suberiame svogūnus ir papriką. Pakepame, kol truputį suminkštėja ir suberiame česnaką. 
  3. Nuo suminkštėjusių kalafiorų nupilame vandenį ir dedame į maisto smulkintuvą. Susmulkiname, bet ne iki tyrės. Tada juos sudedame į didesnį dubenį. Tą patį pakartojame su avinžirniais ir perkeliame į tą patį dubenį. 
  4. Tada sudedame ir kepintas daržoves, įmušame kiaušinius, suberiame miltus, prieskonius bei druską. Viską gerai išmaišome. Įkaitiname keptuvę, įpilame aliejaus, formuojame nedidelius blynelius ir kepame iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus.
  5. Paruošiame šviežias daržoves, sudedame į lekštę. Ant jų uždedame norimą skaičių blynelių ir apšlakstome jogurtu.

O dabar… belieka palinkėti gero apetito!

P.S. Jeigu norite kiek sveikesnio varianto, blynelius galite kepti orkaitėje. Ją įkaitinkite iki 180℃ ir kepkite apie 20 min., tada apverskite ir skirkite dar tiek pat laiko.