Skaitiniai

MAISTO PLANAVIMUI SAKOME – TAIP!

Ar įsivaizduojate, kad egzistuoja realybė, kurioje nereikia kiekvieną dieną eiti į parduotuvę? Viskas mums atrodė gana paprastai, kol nepradėjome savarankiško gyvenimo. Labai didelė išlaidų dalis atitekdavo maistui, valgomam kavinėse ar greito maisto restoranuose, daug išleisdavome ir nuėję į parduotuvę, nes pirkome ko tik širdis geidė. Dėl to vieną dieną kilo mintis – daugiau maisto ruošti namuose ir apsipirkti iškart visai savaitei. Sprendimas pasiteisino labai greitai, nes akivaizdžiai sumažėjo išlaidos, išmetamo maisto kiekis, taip pat sutaupėme marias laiko.

Šiandien, karantino metu, šitas įprotis ypač svarbus. Jo dėka galime pasirūpinti maistu savaitei ar dviem, nebijoti, kad kažko pritruks ir išvengti dar vienos dozės nerimo. Psichologė Agnė Matulaitė sakė, kad tokiose neeilinėse situacijose, žmogui svarbiausia išlaikyti bent vieną dalyką, kurį galėtų kontroliuoti. Vienas iš jų, elementariausias, leidžiantis žmogui išlikti – maistas. Pasinaudokime tuo, su šeima susėdę pasidalinkite idėjomis, ką norėtumėte valgyti, kur likusius produktus sunaudosite, tegul gaminimas kartu tampa nauja veikla, kuri jus suartins.

Tam, kad pradėti būtų lengviau arba pagerintumėte jau turimus įpročius, dalinamės patarimais, kuriais patys vadovaujamės prieš išeidami į parduotuvę:

  1. Žinokite, ko yra namuose. Prieš pradėdami sudarinėti pirkinių sąrašą, patikrinkite, ką jau turite spintelėse ir šaldytuve. Pvz., matote, kad dar turite žirnių, grikių bei makaronų likučių. Pagalvokite, kur galėtumėte juos panaudoti: sriuboje, košėje ar tiesiog kaip garnyrą.
  2. Stebėkite turimų maisto produktų galiojimo laiką. Tai darant, mažėja tikimybė, kad produktą išmesite. Pvz., matote, kad šaldytuve esanti varškė bus tinkama vartojimui tik dvi dienas, todėl iškart galvojate, kad reikia patiekalo į kurį galėtume ją įdėti, pvz., į blynų tešlą, sumaišius su šviežiomis uogomis sukti į lietinius, gaminti virtinukus, apkepą ir pan. Jeigu turite kietėjančią duoną, galite pasiruošti skrebučius sriubai ar salotoms.
  3. Išsisaugokite ar užsirašykite receptus, kuriuos norite pasigaminti arba jau gaminote ir tikrai norėtumėte ateityje kartoti. Šitas punktas vienas mėgstamiausių, jis padeda ypač tada, kai tingisi galvoti, ką gaminti ar nežinome, ko norime. Dar suteikia džiaugsmo mintis, jog turime savo receptų „knygą“, kurią nuolat norisi pildyti.
  4. Sudarykite vienos ar dviejų savaičių patiekalų sąrašą. Pasitarkite su šeima ar partneriu, ką norėtumėte valgyti. Sąrašas tikrai greit užsipildys, tik nepamirškite įjungti sveiko proto, kad maisto ruoša netaptų kančia. Būkite žaismingi, vieną vakarą paskirkite romantiškai vakarienei, o gal pasirinkite jai temą? Mes dar visada įtraukiame į sąrašą sveikus užkandžius ir desertą.
  5. Prieš einant į parduotuvę sudarykite produktų sąrašą. Kadangi žinote, ką jau turite namuose ir kokius patiekalus norėsite valgyti, užsirašykite viską, ko reikės iš parduotuvės. Sąrašo dėka apsipirkimas taps daug lengvesnis – neslampinėsite iš kampo į kampą galvodami, ko gali prireikti vienam ar kitam patiekalui, plius nieko nepamiršite. Šio punkto papildymas – neikite į parduotuvę alkani, nes norėsis net ir to, ko nėra sąraše.
  6. Ruošiant produktų sąrašą, būtinai surašykite ir kiekį. Yra ne kartą pasitaikę ir mums, kad atėję į daržovių skyrių pasimetėme, nes neprisiminėm, tai kiek tų pomidorų ar bulvių reikia. Tada vėl kratėm galvas, kokiuose patiekaluose naudosime. Susirašius kiekius, išvengiame trypčiojimo vietoje ir sutaupome laiko.
  7. Pasikabinkite tuščią lapą ir užrašykite, kokį produktą išnaudojote. Turbūt dažniausiai virtuvėje sukasi ne vienas žmogus ir pasitaiko situacijų, kai ketinate kepti blynus, bet staigmena staigmenėlė – nebėra miltų! Ne vieną žmogų tai išvedė iš kantrybės, todėl tai geras būdas išvengti nesusipratimų. Šis sąrašas daugiausiai tarnauja produktams, kuriuos perkame rečiau, pvz., miltus, kruopas ar aliejų. Galite į jį įtraukti net higienos reikmenis, taip būsite užtikrinti, kad greitu metu į parduotuvę tikrai nereikės grįžti.
  8. Sekite maisto tinklaraštininkus. Pasirinkite tokius žmones, kurie atitinka jūsų poreikius bei galimybes, kad maisto gaminimas neatrodytų kaip „misija neįmanoma“. Apsupus save tinkama informacija ir idėjomis, greičiau sugalvosite patiekalus ir drąsiau improvizuosite. Tai jums kels tik pasitikėjimą savimi.

Štai ir viskas! Belieka sukviesti šeimą, apžiūrėti spinteles, padaryti „patiekalų lietų“, viską sudėlioti į kalendorių, sudaryti sąrašą ir saugiai keliauti į parduotuvę. Ką po viso to gausite? Daugiau laiko sau, partneriui ar šeimai, sumažėjusias išlaidas bei maisto atliekas, laisvę rinktis jums patinkančius produktus, o svarbiausia – gerą pojūtį tapus savo paties virtuvės šefu! Būkite kantrūs, greitai neatsidžiaugsite rezultatais, kuriais tikimės, kad pasidalinsite ir su mumis!