Makaronai,  Receptai

CANNELLONI MAKARONAI ĮDARYTI RICOTTA SŪRIU

Sunku įsivaizduoti, koks liūdnas būtų gyvenimas, jeigu jame neegzistuotų makaronai. Dėl tokio populiarumo ir išplitimo visose šalyse, daugiausiai dėkoti turėtume italams. Tai be galo universalus produktas, kurį galima patiekti įvairiausiuose padažuose, naudoti sriubose ar net kepti. O ką jau kalbėti apie įvairiausias formas! Mums būtų sunku įvardinti mėgstamiausią, bet tagliatelle visada turime namuose.

Interneto klodai apie makaronus: sausi ir švieži makaronai turi apie 310 skirtingų formų. Italijoje jų pavadinimai kildinami pagal vietovę. Makaronų patiekalai skirstomi į tris kategorijas – pasta asciutta, kai patiekiami su padažu, pasta in brodo – patiekiami, kaip sriubos dalis ir  pasta al forno – patiekiami kepti orkaitėje. Vienas italas per metus suvalgo maždaug 27 kg makaronų, kai tuo pačiu metu amerikietis tik 9 kg.

Kai norisi jaukaus, sotaus ir šeimyniško patiekalo, esame pratę gaminti lasagna, tačiau šį kartą nusprendėme pakeisti formą ir pasirinkome cannelloni makaronus. Dažniausiai jų vengiame dėl ilgoko proceso, o labiausiai dėl makaronų užpildymo įdaru, nes nerandame patogaus būdo ir per dažnai lūžta. Cha, bet tik ne šį kartą! Makaronams užpildyti pasirinkome ricotta sūrį, todėl nereikėjo jokių šaukštų ir šaukštelių, o svarbiausia – visi makaronai išliko sveiki! Toliau nepasakosime, eikime tiesiai prie recepto!

4 – ioms porcijoms reikės:

  • Apie 14 cannelloni makaronų
  • 400 g ricotta sūrio
  • 100 g špinatų
  • 2 česnako skiltelių
  • Nedidelio svogūno
  • 250 g maltos mėsos
  • 400 g konservuotų smulkintų pomidorų
  • Apie 100 g kietojo sūrio
  • Alyvuogių aliejaus kepimui
  • Pusės stiklinės vandens
  • Druskos, pipirų
  • Maltos paprikos, muskato
  • Šviežio baziliko

Eiga:

  1. Pirmiausiai pasiruoškime padažą. Užkaičiame puodą. Susmulkiname svogūną ir dedame į įkaitusį puodą. Kepame apie 2 min.
  2. Į tą patį puodą dedame maltą mėsą, užberiame druskos, pipirų, maltos paprikos. Pamaišome ir leidžiame apkepti. Tada supilame smulkintus pomidorus ir truputį vandens. Vėl pamaišome, įdedame pasmulkintą baziliką, sumažiname kaitrą ir uždengus puodą leidžiame troškintis, kol paruošime įdarą.
  3. Į įkaitintą keptuvę suberiame smulkintą česnaką. Minutėlę pakepame ir sudedame špinatus. Užberiame druskos, pipirų bei muskato. Kepame, kol špinatai visai suglebs.
  4. Į smulkintuvą sudedame ricotta sūrį ir iškepusius špinatus, įjungus leidžiame ingredientams susimaišyti. Paragaukite ar nieko netrūksta!
  5. Grįžtame prie padažo. Taip pat paragaujame, ar išgavome norimą skonį. Jeigu taip, kepimo indą padengiame dalimi padažo. Tada kaitiname orkaitę iki 180⁰ ir imamės makaronų užpildymo. Tam geriausiai tiktų konditerinis švirkštas, jeigu neturite, pagelbėti gali švarus maišelis (prakirpus kampą) ar daugkartinis kepimo kilimėlis (susisukite į kūgio formą). Pildome makaronus, kol jie vienu sluoksniu padengs kepimo indą. Ant viršaus supilame likusį padažą, apibarstome kietuoju sūriu ir dedame į įkaitusią orkaitę 30 min.
  6. Iškepusį patiekalą galite patiekti su visu indu, prieš tai papuošus šviežiais baziliko lapeliais.

Komentaras: svarbu, kad padažas gerai padengtų makaronus, kitu atveju jie gali neiškepti ir likti traškūs – patikėkit, po ilgų pastangų, tokio rezultato tikrai nenorite! Tad jei matote, kad padažo gali pritrūkti, įpilkite dar šiek tiek vandens.

Nepasididžiuokite ir įtraukite šį makaronų patiekalą į savaitgalio meniu! Į pagalbą pasikvieskite namiškius, taip net tik sutrumpinsite gaminimo procesą, bet ir daugiau laiko praleisite kartu. Skanaus!