Skaitiniai

AUTOMATINIS VALGYMAS | PRIEŽASTYS IR BŪDAI TO IŠVENGTI

Valgymas – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, kuri gali numalšinti emocijas, prablaškyti darbo metu ir praturtinti susitikimus su draugais. Tai taip natūralu, kad prieš dėdami kąsnį į burną jau retai susimąstome, ar jaučiame alkį, o apsunkimas ir energijos praradimas tampa įprasta pasekme. Turbūt niekam sakyti nereikia, kad užkandžiavimas ar persivalgymas neatneša daug naudos, todėl su psichologe Egle Totoraitiene aptarėme, kokios priežastys lemia automatinį valgymą, kaip jį atpažinti ir išsiugdyti naujus įpročius.

Gyvename amžiuje, kai turime lengvai prieinamą ir platų maisto pasirinkimą. Tai sąlyginai pigus ir greitas būdas numalšinti sukilusias emocijas ar gauti energijos dozę. Tačiau iki to reikėjo prieiti. Eglė sako, kad valgymo įpročių formavimuisi turėjo įtakos istoriniai įvykiai, kultūra bei ekonominė padėtis, o nuo pat mažens savo valgymo tradicijas diegė šeima. Suaugus, atsiranda darbas, asmeniniai santykiai, kurie taip pat prideda nuo savęs „lauktuvių“, išbalansuodami ir kūnus, ir protus. Išsiaiškinus šiuos veiksnius, kyla klausimas, kaip pastebėti, kad valgome ne tada, kai jaučiame fizinį alkį?

Prieš sėdant už stalo ir sprendžiant, valgyti ar ne, Eglė pirmiausiai pataria įvertinti savo alkį balu nuo 0 iki 10, kai 0 reikšmė – visiškai alkanas, o 10 – visiškai sotus. Tai padės sulėtinti žingsnį ir atkreipti dėmesį į kūno pojūčius. Jeigu alkiui skirsite 3 ir mažiau balų – valgykite iki tol, kol jam galėsite skirti 7 balus. Jei prieš pradedant valgyti, alkį įvertinsite 7 ir daugiau balų, teks pagalvoti, iš kur tas noras kyla. Paklauskite savęs, ar jaučiate fizinį alkį, ar malšinsite emocijas? Gal ketinote valgyti tiesiog tą valandą, kurią įprastai tai darote? Gal sėdate už stalo dėl to, nes ir draugai/šeimos nariai išalkę? Įdomu tai, kad kai kurie žmonės išties nežino koks yra tas alkio pojūtis ir negalėtų jo įvertinti balais ar atsakyti į klausimus. Tada vertėtų nevalgyti kurį laiką ir pabandyti pajusti alkį. O jeigu nepavyktų atpažinti kūno siunčiamų signalų, psichologė pataria skirti laiko dėmesingumo praktikavimui, tai padeda išmokti sutelkti dėmesį į savo kūno pojūčius.

Toliau Eglė pasakoja, koks turėtų būti kitas žingsnis, kai pavyksta išsiaiškinti alkio priežastį. Pirmiausiai, turėtumėte paieškoti efektyvesnio būdo įsivaizduojamam alkiui numalšinti. Jeigu norėjote pasilepinti pyrago gabalėliu po sėkmingos darbo dienos – paskambinkite draugui ir pasidalinkite įspūdžiais. Gautas komplimentas suveiks panašiai kaip ir cukrus, tik poveikis išliks ilgiau! Įveikti stresą gali padėti treniruotė, jei apėmė liūdesys – nebijokite išlieti ašarų, o kvėpavimo meditacija – puikus nusiraminimo būdas. Svarbiausia prisiminkite, kad įpročiai yra formuojami. Jei leidote sau užkandžiauti ir valgyti vos tik tai minčiai atėjus į galvą, tai taip pat nesunkiai galite surasti būdų kaip to nebedaryti!

Negalėjome nepaklausti, kaip karantino metu išvengti maršrutų sofa – virtuvė – miegamasis ir ką patartų grįžtantiems į ofisą. Kaip žinia, darbo vietoje ypač mėgstamos kavos pertraukėlės ir užkandžiai ant stalo. Kai intensyviai dirbama, sunku pastebėti automatišką valgymą, dažnai atsipeikėjama tik tada, kai pirštai atsimuša į tuščio dubenėlio dugną. To išvengti paprasta – nelaikykite pagundų ant darbo stalo. Turėkite prie savęs vandens, jo kartais pakaks, kad išvengtumėte ketvirto kavos puodelio. O jei tai nepadės, pabandykite pasimankštinti, padaryti 5 pritūpimus ar pasikalbėkite su kolegomis. Eglė nestokoja humoro jausmo, todėl liekantiems namuose pataria tiesiog nuogiems pašokti, nes skaityti patarė jau turbūt kiekvienas. Tačiau surimtėjusi pasiūlo 5 min. pauostyti kavos, tai sumažins ne tik norą ją gerti, bet ir užkandžiauti. Būkite kūrybingi!

Taigi, išsiaiškinus, iš kur kyla mūsų neigiami valgymo įpročiai, kaip juos atpažinti ir įveikti, galime daryti išvadą, kad sąmoningas valgymas padeda formuoti naujus įpročius ir keisti senuosius. Stebėkite save, skirkite laiko pojūčių atpažinimui, pasistenkite atrasti jų priežastis ir greitai pajusite, kad išlaisvinate kūną nuo papildomos naštos ir energiją galite skirti malonesnei veiklai nei sėdėjimui atlaisvinus kelnių diržą.

Dėkojame Eglei, kad prisijungė ir pasidalino savo žiniomis! Daugiau informacijos ir naudingų patarimų galite rasti ir jos IG paskyroje psichologe_elge.toto!